صادق آنلاین
روزنوشت‌های یک صادق
سلام! از این که چند دقیقه‌ای مهمان وبلاگم هستید، خوشحالم؛ ممنون می‌شوم مرا از نظرات خود بهره‌مند سازید.
راستش خیلی مهم نیست چه عقیده‌ای داریم؛ مهم این است که انسانیم، می‌توانیم صادقانه با هم حرف بزنیم و حتی به هم عشق بورزیم!
لطفاً به تاریخ انتشار مطالب توجه کنید، امروز است!

من و خلیج فارس

خیلی دوست داشتم قبل از اینکه متنی در مورد مجتمع خلیج فارس بنویسم می‌توانستم به جمع بندی نهایی برسم، ولی نرسیدم! فقط نکاتی را که چند روزی ست به ذهنم رسیده بازگو می‌کنم و البته ترسی هم ندارم از اینکه به من برچسب محافظه کاری یا هر برچسب دیگری بچسبانند.
اگر مردمید تحریم کنید!
از کسانی که ژست مردم را می‌گیرند تنفر خاصی دارم، نه فقط مردم، بلکه کسانی که خود را نماینده‌ی کل هر مجموعه‌ای می‌بینند. این‌هایی که بیانیه می‌نویسند زیرش می‌زنند مردم همیشه در صحنه فارس، و یا آسمان و ریسمان را به هم می‌بافند که مردم با این مجتمع تجاری مخالفند می‌توانند با یک حرکت ساده همین هایپر استار را تعطیل کنند! اگر آن‌هایی که می‌روند آنجا مردمند و یعنی خودتان هستند! و خلیج فارس این قدر «اخ» و «بد» است؛ خب بفرمایید تحریم کنید آن جا را، مطمئنم تحریمِ مردمی، عمر هایپر استار را به یک ماه نخواهد کشاند. اما اگر حتی مردم نیستند و گمان می‌کنید مقبولیتی در بین مردمی که می‌نامید دارید باز همین راه کار ساز است.
من به هایپراستار نرفتم، عکس‌هایش را دیدم و از هر کسی که می‌شناختم و رفته بود، پرسیدم و اغلب جواب‌ها این بوده که استقبال نسبتا خوبی از آنجا شده. نمی‌خواهم بحث‌های فلسفی اکثریت و مشروعیت را پیش بکشم، خواستم بگویم مردمی که از قولشان بیانیه می‌دهید مشغول خریدند!
جوگیری مرگبار!
همیشه مخالف عدم تفکر در انجام کار‌ها هستم، مخصوصا کارهایی که جوگیری باشد، وقتی مخالفتی شروع می‌شود از طرف یک جریان خاص یا شاید چند نفر خاص، ما بیفتیم پشتشان به تایید و پشتیبانی بدون اینکه اصلا به قضیه فکر کنیم. مثلش همین جریان انحرافی که هی گفتند و نوشتند و هشدار دادند و آخرش هیچی به هیچی. بعد کلا زدند زیر قضیه که کی بود کی بود من نبودم! فقط یک مشت جوان خاکستری به این نظام و انقلاب بدبین می‌شوند و خلاص.
هایپر استار نیز به همین وضع دچار شده، گروهی کماکان در حال کوبیدنند به تقلید از دیگرانی که...
دنبال چه نتیجه‌ای؟
فرض بر اینکه این خلیج فارس یک مجتمع تروریستی، غاصب، دزدی و ضد اشتغال هم باشد و شما بدون سند گفتید و ما هم باور کردیم، حالا چکارش کنیم به نظرتان؟ خوب است برویم دم درش را قفل بزنیم؟ یا تجمع دانشجویی جلویش راه بیاندازیم؟
اگر همچو فرضیاتی درست باشد باید به فکر راه حل بود نه اعتراضی که معلوم نیست با چه هدفی دنبال می‌شود. به نظرتان اگر هایپر استار فقط کالای داخلی بفروشد و اجناس خارجی ممنوعیت فروش بگیرند بخش اعظم مشکلات حل نمی‌شود؟
نقدهای بی‌اساس
یک سری نقدهایی نوشته‌اند که من سعی در جواب دادنشان را ندارم چون نه در سطح معلومات من است و نه من وکیل مدافع خلیج فارسم ولی بعضی نقد‌ها انصافا با غرض ورزی مطرح می‌شود.
یاد بگیریم اگر نقدی می‌نویسیم واقعا نقد بنویسم نه به خاطر مخالفت با گودرزی، آقای شقایقی را بکشانیم وسط!
شور نزنید!
آخر اینکه شور بی‌خود نزنید، قبلا نوشته‌ام از اقتصاد چیزی سر در نمی‌آورم (+) ولی این را می‌فهمم وقتی سقف درآمد مردم یک حد معینی باشد و مراکز عرصه کالا و خدمات بیشتر از این سطح، بدون شک این مراکز خودکار تعطیل خواهد شد‌‌‌ همان طوری که بزرگ‌ترین مرکز تجاری جهان در چین تقریبا تعطیل شده و از هزار واحد آن، فقط چهل و نه واحد در حال فعالیت است!


دوشنبه 4 اردیبهشت 1391 | 00:43 | خبری، تحلیلی | ()


101
چهارشنبه 14 تیر 1391 10:58
اقای فقیر سلام
1-اقدامات فرهنگی تاثیرش فرهنگی است و با چشم و در مدت کوتاه دیده نمیشود!!
2- تفکر اسلام برای ارشاد، دقیقا همین است که حتی بروی و در پارتی هم ارشاد کنی!!! البته به نظر حقیر انچنان که حتی در روز عاشورا امام معصوم ارشاد کرد و نتیجه هم داشت!!(حر)
3- سکوت و تایید بدون تفکر رو قبول ندارم و بحث رو مفید میدونم اما درگیر شدن و دامن زدن به اختلافات جزئی نتیجه مثبتی هم اگر داشته باشد کمتر از نتیجه منفی اش هست!
4- همین که این دغدغه هست که جوانان به بررسی مسائل فرهنگی اجتماعی شهرشون بپردازند خوب و البته ناکافی است
.
.
.
جبهه حق...
جمعه 19 خرداد 1391 11:04
اقا صادق سلام...
1-با بحث تحریم مردمیت موافقم اما بتا اینکه ما مردم نیستیم نه!هرچند کم تعداد(بلانسبت ما اما مردم بصیر که دغدغه داشته باشند و ریز بین باشند خیلی زیاد نیستند)
2-مصلما بدون فکر کاری انجام نشده و این افرادی که میگویید مثلا چه مشکلاتی دارند؟بگویید منم بدانم؟
3-ما به دنبال روشنگری عمومی هستیم که دینی به گردن نداشته باشیم و حداقل از اقدامات از این دست در اینده جلوگیری شود.بله نمیشود درش را قفل زد ولی میشود از تبعات ناگوارش جلوگیری کرد
با شور نزنیدت هم موافقم ولی وقتی این اتفاق میافتد که خیلی ها از دین و اسلام و انقلاب و همه چی به ستوه می ایند...
فقیر
جمعه 15 اردیبهشت 1391 17:29
سلامی مجدد.
ببخشید دیر جواب دادم.کامپیوترم خراب بود
اون بیانیه مردم فهیم شیراز رو که ندیدم.اما اون جمعیت 1=1،خب یک تشکیلات هستند،یک مقاله نه بیانیه را به نام خودشون منتشر کردن.همین!البته حقیر مدافع هیچکدام از بیانیه ها نیستم.خب مسلما شاید اشتباه داشته باشن.
در مورد غرض ورزی ها؛حقیر نیت کسی را خبر ندارم.اما دوستانم رو که میشناسم مطمئنم غرضی نداشته اند. در مورد قضیه شهبازی در کل باهات موافقم هرچند جای بحث داره.چون متاسفانه عملکرد عده ای قلیل پای همه نوشته شد.
در مورد قصه ی سگ و هاپیراستار هم اگر مطلب را بخوانی ؛بیشتر با لحن طنز و کنایه؛به فاصله طبقاتی و ضمنا به فروش غذای سگ در هاپیراستار اشاره شده بود.
ضمنا توضیحات رو درباره ی علت مخالفت قبلا داده ام.اگر بگذارند به زودی نیز ویژه نامه ای در این باب چاپ خواهدشد.
در مورد بازار شاهچراغ(ع)هم انتقادات جدی وجود دارد که بیشتر بر می گردد به طرح توسعه حرم که ان شاالله عملی شود.
اما در این قضیه مشکل ما با نگاه توسعه سرمایه داری،ترویج فرهنگ مصرف گرایی،تولید ملی، تغییر سبک زندگی مردم و..هست.با چنین مجتمع های بازارهای اسلامی-ایرانی مانند وکیل که همیشه محل تجمعات مذهبی و انقلابی بوده است نیز به حاشیه می رود.و...
برادر عزیز؛بقول دوستی نتوانستند حرم را از شهر بیرون ببرند دارند شهر را از حرم بیرون می برند.
با ساخت مجتمع ها،شهرک ها؛هتل ها،شهرک دانشگاهی؛شهرک سلامت؛و...شیراز میشود آن قسمت بالا و حرم دیگر در حاشیه ی شهر.
ضمنا ما مدافع علمکرد ضعیف متولیان حرم نیستیم.
جناب 101 کدام اقدام فرهنگی در کنار این مجتمع ها!این مثل این می مانند که بروی در پارتی ،ملت را ارشاد کنی...
بگذریم...
ضمنا اتفاقا همین بحث ها واختلاف نظر ها باعث پیشرفت و تعالی میشود.نه سکوت و تایید یکی برای دیگری.
بازهم ممنون از پاسختان و لینکی که گذاشتید.
نهایتا قصدی نداشتم با استفاده از بیانات امام و آقا پاسخ بدهم که اگر چنین باشد حرف بسیار است.
یاحق
101
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391 11:56
سلام
دیدمسئولین فرهنگی و ارشد استان جذب سرمایه گذار برای رشد استان هست و البته با درایت بعضی از مسئولین اقدامات فرهنگی مذهبی مناسبی (انشاءالله) در آینده نه چندان دور در این مجتمع انجام خواهد شد.

شکی نیست که اگر سرمایه گذاری در بخش تولید باشد و صنعت و یا حتی خدمات(مثلا توریستی)، برای جامعه و مردم مهمتر است و بهتر ولیکن این موضوع دلیلی نیست که اگر یکی خواست توی بخش صنعت سرمایه گذاری کنه مانعش بشن!

دوستان بند اول بحثم فقط اخباری بود و بخش دوم نظرم
و اما به نظر شما بهتر نیست با اصلاح روش زندگی خودمون و کمتر خریدن لوارزم و وسایل وارداتی و البته نخریدن هر چیز غیر ضروری حتی ایرانی!! هم به اقتصاد خودمون و هم به سلامت روح و جسممون کمک کنیم!؟
همین الان همین الان!! فکر کن ببینم چه چیزی تو خونت(خونه بابات!) و یا تو کمدت و یا حتی تو کیفت اضافیه و داشتنش اسراف!!؟؟؟؟؟؟؟؟

موضوع بعد: دوستانی که دغدغه مسائل فرهنگی رو دارید سعی کنید با درک و تحلیل نظرات به ظاهر مخالف ، همدیگر رو تکمیل کنید
مواظب این آسیب بزرگ باشید که به جای هوشیاری در مقابل دشمنان اصلی و مسائل مهم درگیر مشکلات جزئی و اختلاف نظرهای عمدتتا سطحی نشوید
سایه
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391 18:07
آقای فقیر فرمودن "دعوا بر سر مهجوریت سومین حرم اهلبیت(ع) وبازهم به اعتراف مسئول ارشد استان تبدیل شیراز به دوبی+17رکعت نماز هست"

سوال من اینجاست که اولا هرکس که میاد شیراز حتما به شاه چراغ سر میزنه، اینو که همه باید قبول داشته باشن
هایپر استار کجاست؟ سر صدرا
بازار شاهچراغ کجاست؟ دم شاهچراغ
کدوم تو دید تره؟
مگه متولی اداره بازار شاه چراغ، مسئولین حرم نیستند؟ همون هایی که سر جریات مجتمع بین الحرمین چه ها غوغایی برپا کردن (روزنامه و مجلات و وبلاگ و بنر و....)
حالا این آقایان چه قدر به وضع بازار شاهچراغ رسیدگی می کنند؟ آیا تمام محصولاتی که در این بازار ارائه میشه تماما فرهنگی و مذهبی ومطابق با شرع هست؟
هیچکدوم مصرف گرایی رو ترویج نمی کنه؟
آیا وضعیت این بازار باعث مهجوریت سومین حرم نمیشه؟ شاید هم چون اون بازار دست مذهبی هاست، نیازی به انتقاد نیست؟
فقیر
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391 09:32
سلام.بااینکه در وبلاگهای دوستان پیام نوری به ندرت کامنت می گذارم اما بخاطر مطلبت این هم می نویسم.
ابتدا ممنون از پاسختان.
اما درمورد بیانیه باید ذکر کنم،حداقل در این مورد خاص یعنی مجتمع های تجاری تنها2بیانیه صادرشده.یکی از طرف بسیج دانشجویی استان که خیلی ضعیف و بازخورد کمی داشت.(بالاخره نمایندگی اعضای بسیج دانشجویی رو که داشت؟)یکی هم به اسم امت حزب الله که با ادبیاتش کلا مخالف بودم.
اینکه گفتم ما هیچ منفی عایدمان نمیشود؛تازه ضرر هم از طرق مختلف می بینیم درپاسخ به حرفی بود که نوشته بودی بعضی نقدها انصافا با غرض ورزی مطرح می شود!
در مورد خلیج فارس که بالاخره ساخته شده و نمیشود خرابش کرد یا هر کار دیگری.باید با این تفکر مبارزه کرد.باید جلوی ادامه این روندمجوز دادن های فله ای را بگیریم.ضمنا برخی دوستان مانند فرشیدجعفری به برخی راهکارهااشاره کردند.ایضااینکه جلساتی داریم که می توانی حضورداشته باشی؛که در مورد ارائه راهکاربرای کاهش تبعات مجتمع های ساخته شده؛تدوین مدل کارشناسی شده برای توسعه شهر؛و...بحث میشود.ضمناازآن حرکت های احساسی و مقطعی باید دوری جست.
البته برای امثال تویی شاید این مکتوبات قانع کننده نباشد اما بحث های حضوری می تواند مفید باشد.
بله جمع اوری ثروت از راه حلال مانعی ندارد.اما نباید سیاستهای اقتصادی به سمتی برود که باعث شکاف طبقاتی بیشتر شود.نباید باعث این شود که ثروت در یک جا جمع شود که خود فساد زاست.هرچندافراد فاسد نباشند.
یک سئوال چرا حضرات از سرمایه داران صنعتی که باعث تولید ملی و اشتغال پایدار نه کاذب مشود هیچ حمایتی نمی کنند؟
بازهم تشکر
پاسخ صادق : مجددا سلام
از توجهت ممنونم.
البته من دو بیانیه ی دیگر هم دیدم یکی زیرش زده بود مردم فهیم شیراز و یکی هم از طرف جمعیت 1 +1 به اسم مردم شیراز!
منظورم از غرض ورزی نه منفعتی ست که شاید برداشت تو باشد، بگذار یک مثال خیلی خیلی کوچک بزنم، مثلا قضیه سگ گمشده را ربطش می دهند به خلیج فارس! خب این خیلی بی ربط است و عین غرض ورزی ست. بماند که من هنوز به این نتیجه نرسیدم که ممکن است اهداف سیاسی یا خصومت های شخصی پشت قضیه باشد برای همین اشاره ای به این مسئله در مطلبم نکردم (قضیه ی شهبازی را یادت هست که چگونه یک مشت جوان مثلا عدالتخواه را دوشید؟!)
من هم دقیقا در مورد خلیج فارس نوشتم چیزی که می بینم (به عنوان یک شهروند) بیشتر تخریب غیر فیزیکی خلیج فارس است تا به قول تو ارائه راهکار برای کاهش تبعات و غیرو...
پیشنهاد می کنم : http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=3377
محمد حسن زاده
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391 02:37
سلام . هر موقع مهدی رو می بینم میگم که سلامم رو بهت برسونه !!
در مورد متنی هم که نوشتی باهات موافق نیستم . اما بدک هم نبود . نگاهت با حاله .
پاسخ صادق : سلام
سلامت باشی. متشکر، باحالی از خودتونه!
فقیر
سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 16:36
این لینک در وبلاگ یکی دیگر از دوستان رو هم چک کن:(http://sobhan86.parsiblog.com/Posts/195/%D9%BE%D9%8A%D8%B4%D8%B1%D9%81%D8%AA+%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%8A+%D9%8A%D8%A7+%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84+%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%D9%8A%D8%9F/)
نقدی اصولی و مبنایی
پاسخ صادق : بعضى هم با خود من مطرح كردند و گفتند شما با ابلاغ این سیاستها موجب مى‌شوید كه افرادى داراى ثروتهاى بزرگ و سنگین بشوند؛ با این فعالیتهاى اقتصادى یك عده ثروتمند مى‌شوند. من در جواب آنها گفته‌ام و حالا هم مى‌گویم كه ثروتمند شدن از راه قانونى و مشروع، از نظر اسلام هیچ اشكالى ندارد. ما هیچ وقت نگفتیم كه اگر كسى فعالیت قانونى و مشروع بكند و ثروتى به دست بیاورد، از نظر شرع نامطلوب است. هیچ‌كس این را نگفته و نمى‌گوید؛ افرادى كه دین را مى‌شناسند و قرآن را مى‌شناسند.
فقیر
سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 13:01
سلام آقاصادق عزیز
هرچند شاید در نگاهمان به برخی موضوعات اختلاف سلیقه داشته باشیم که حتی معتقدم در برخی موارد بر می گردد به مبانی و اصول.
اما جدا خیلی خوشحال میشوم که آزاداندیشانه و بدور از ترس از تکفیر و یا بقول خودت برچسب محافظه کاری حرفت رو صریح می زنی.احسنت
اتفاقا حقیر با رفقا رفتیم هاپر استار؛ جای شما هم خیلی خالی...
اما بعد؛بالاخره عده ای که بیانیه می دهند و...نماینده ی قشرخاص و افرادی هستند.مثل بسیج دانشجویی(که بیانیه داد؛هرچند بیانیه آبکی)
اما اینکه هرچه مردم بخواهند و بپسندد را بخواهیم ترویج کنیم و نهی نکنیم را مسلما خودت هم بدان معتقد نیستی.تحریم هم اصلا بی معنی است.(توضیح دعوای اصلی در اخر)
با قسمت جوگیری مرگبار کاملا موافقمممم.بخصوص سر قصه ی جریان به اصطلاح انحرافی.هرچند عده ای الان منو هم عضو این جریان موهومی میدونن.
اما در قسمت "دنبال چه نتیجه ای؟"بدون منطق بحث کردی.شما کجا در مطالب دوستان چنین برداشت کردی که برویم تجمع کنیم؟هاپراستار روخراب کنیم؟یا مثل حضرات کفن بپوشیم؟خیر؛اتفاقا و دقیقا عکس این قضیه معتقدیم.
نیم نگاهی به این لینک ها بینداز.( http://11-22.blogfa.com/post/212
http://11-22.blogfa.com/post/211
http://1ha.blogfa.com/post-59.aspx
http://naranjak.blogfa.com/post-90.aspx
)بعد بگو بدون سند و منطق بوده. مثلا من یا دوستان همفکرم در این موضوع چه غرض یا کسب منفعتی داریم؟!
اتفاقا باید شور زد، فکر کرد، بجایش داد زد، راهکار داد و...نه نشست و نظاره کرد.اینها که ساخته شد؛ تمام شد ورفت.حداقل باید جلوی ادامه ی این روند غلط گرفته شود.
اما دعوای اصلی ما سر یک هاپیراستار نیست برادر.دعوا بر سر دو گفتمان است.در استان به اعتراف و عملکردمسئولین ارشد آن؛ نگاه لیبرالی به توسعه دارند.دعوای بر سر الگوی توسعه یا همان پیشرفت شیراز است.این هایپراستار یک زنجیره از حلقه های بهم پیوسته نگاه سرمایه برداری حضرات هست.که ادامه دارد...الان تا دلت بخواد دارن مجوز میدن.دعوا بر سر مهجوریت سومین حرم اهلبیت(ع) وبازهم به اعتراف مسئول ارشد استان تبدیل شیراز به دوبی+17رکعت نماز هست.
حرف در این باره بسیار است...
یازهرا(س)
التماس دعا
پاسخ صادق : سلام
من هم از این با نگاه باز و بدون دید برچسب زنی نظر گذاشتی متشکرم.
نظرت نافی مطلب من نیست و فضای مطلب من با کامنتی که تو گذاشتی در بعضی جاها کاملا متفاوت است.
"من و خلیج فارس" نتیجه گیری من از همین پست هایی ست که بعضی را این جا آورده ای.
من هم قبول دارم اکثریت نشانه ی مشروعیت نیست و روی این حرفی نیست، صحبت این جاست که عده ای معدود بیانیه می دهند از طرف همه! و این کاملا غیر شرعی ست.
همان طور که از تیتر پیداست در مورد خلیج فارس و حواشی آن نوشته ام با نگاه یک شهروند معمولی، این مطلب را می توانی ادامه ی مطلب قبل (در هم تنیدگی) ببینی یعنی جدایی عده ای از عموم مردم و حرف زدن همین عده از طرف مردم!
نمی دانم چرا نوشتی "من یا دوستان همفکرم در این موضوع چه غرض یا کسب منفعتی داریم؟" خوب می دانم که هدف همه در نهایت یکی ست ولی رفتارها متفاوت است. در مورد "دنبال چه نتیجه ای" بحثم در مورد خلیج فارس است نه به قول تو توسعه و پیشرفت شیراز، اعتراض ها بی هدف است؛ هیچ راهکار عملی ارائه نمی شود و فقط به "اخ" و "بد" بودن خلیج فارس پرداخته می شود آن هم با دلایلی که حداقل برای من قانع کننده نیست.
در مورد جملات آخر هم به قول خودت حرف بسیار است... ولی سعی می کنم جوگیر نشوم و تا اطلاعات متقن نداشته باشم و به اطمینان نرسم مطلبی ننویسم.
این فحوای صحبت آقاست که متاسفانه عین عباراتش را پیدا نکردم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

← آخرین مطالب

← علاقمندی‌ها

← دوستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل پست ها :

←تبلیغاتشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic